Antivirus ve Firewall Güvenlik Çözümleri

Gelişen teknoloji ile beraber internet bankacılığı işlemleri, sanal mağaza alışverişleri gibi birçok şifreli işlemleri ofisimizdeki bilgisayarlarımız aracılığı ile yapmaktayız. Teknolojinin bize sunduğu bu fırsatlar, kimileri içinde fırsatçılığı artırmıştır.

Doğru konumlandırılmamış, güvenlik duvarı ya da antivirüs programı kurulmamış network sistemi ya da tekil bilgisayarlar kapısı açık bırakılmış bir ev kadar korumasız ve saldırıya açıktır. Bu tür olası tehditler karşında faydasının saptanamadığı lisansız bir antivirüs programı kurmak gibi basit çözümlemeler yerine entegre güvenlik çözümleri kullanılmasının yanı sıra yedekleme (Back-up) işlemlerine de önem verilmelidir.

Bu anlamda antivirüs, firewall (Güvenlik duvarı) ve yedekleme gibi çözümlemelerle bilgi kaybına yol açacak ihtimallerin giderilmesine yönelik önlemlerinin alınması ve bununla beraber yüklenen yazılımlarla kullanıcının günlük işlemlerini engellememek (Bilgisayarın çalışmasında yavaşlama) gibi durumlara mahal vermemek için uygun yazılımların seçilmesi gerekmektedir.